Výdělek na Internetu

Monstrum

Monstrum - černý kouř


LOST


 


Monstrum je největší záhadou ostrova. Má podobu černého oblaku, který útočí na lidi. Některé zabijí, některé ušetří. Doprovází ho hlasité zvuky ("troubení") a také výrazný pohyb stromů. Při setkání s lidmi někdy monstrum pouze "skenuje" paměť (jsou vidět rychlé záblesky světla a úryvky obrazů). Původ a princip fungování monstra není znám. Danielle o něm hovořila jako o "ochranném systému ostrova". Druzí mají vybudovaný ochranný plot okolo svého sídla, který monstrum nepropustí.

Možné teorie:

* Monstrum patří k Druhým

* Monstrum se nemůže libovolně pohybovat (může sice skákat do výšky, ale musí zřejmě existovat spojení se zemí)

* Monstrum je "Cerberus" - což je nápis na mapě ze dveří. Cerberus byl ČERNÝ trojhlavý pes z řeckých bájí střežící vchod do podsvětí. Na mapě také často vidíme nápis "CV", což je zkratka "Cerberus Vent" - otvor, kterým monstrum může vystupovat na povrch a zároveň ho potřebuje ke spojení (viz teorie o spojení se zemí)

* Monstrum způsobuje halucinace jako byl Jackův otec, kůň Kate nebo Hurleyho kamarád Dave

* Monstrum vyrobila Dharma aby se lidé na ostrově "měli čeho bát". Experiment se vymkl kontrole a na ostrově "zmutoval" či "si uvědomil sám sebe"Monstrum "fotí", tedy promítá vybraným lidem vybrané okamžiky z jejich života. Důvod neznámý.

Monstrum ubližuje pouze některým lidem. Některé nechává bez povšimnutí, některé "fotí " a nechává naživu (Juliet, Kate), některé ovšem zabijí (Eko) a některé zabijí bez varování (pilot). Locke potkal monstrum dvakrát, jednou přežil, podruhé na něj už zaútočilo


Zrod a účel monstra neznáme. Víme, že Dharma vybudovala okolo vesnice ochranný plot schopný monstrum zastavit, ale nevíme, zda monstrum již na ostrově bylo či se jedná o nepodařený experiment. V poslední sezóně bylo odhaleno, že Ben dokáže do jisté míry Monstrum kontrolovat (minimálně vypustit)

Nejnovějšší výskyt monstra

Nejnověji se monstrum vyskytlo v 9. epizodě čtvté řady. Ben má ve svém domě za šatníkem tajný vchod nejpravděpodobněji někam do podzemí. Dveře jsou kamenné a vypadají hodně staře. Ben do nich vejde a za chvíli vyběhne, aby řekl Lockově skupině lidí, že musí utéci do džungle. V tu chvíli se začne třást celý domek a monstrum se objeví v celé své kráse (vetší než kdykoliv předtím). A poté zaútočí na žoldáky z lodi. Lockova skupina uteče do džungle i s Benem a chystají se najít Jakobovu chatrč, aby jim řekl, jak mají dále postupovat. 
© Petr Kučera 2007 - 2009